Water Purifier SCSJ I 10L
Laboratory Water Purifier 10L
Click to enlarge
Laboratory Water Purifier 10L
Home Laboratory Equipment Water Distillers Laboratory Water Purifier 10L
Chemical Oxygen Demand Analyser
Chemical Oxygen Demand Analyser R48,968.00
Back to products
Laboratory Water Deioniser 10L
Laboratory Water Deioniser 10L R33,985.00
R33,994.00
Weight 36.10 kg
Dimensions 55 × 55 × 62 cm
wws Need Help? Contact Us via WhatsApp
Add to wishlist
SKU: MAS0074 Category: Water Distillers
Share:
  • Description
  • Shipping & Delivery
Description
Laboratory Water Purifier- SCSJ-I-10L
Key Uses in Laboratory Settings:
Key Features & Advantages:
Capacity: Typically produces 10 liters per hour (
) of Type I (ultrapure) or Type II/III (pure) water.
HPLC Water For the lab
Technical Parameter
Model
SCSJ-I-10L
SCSJ-II-30L
Water Output Type
RO &DI water
Water Output Speed
10L/H
30L/H
Purifying Procedure
PF+AC+RO+DI
Water Supply Requirement
Tap water: TDS<200ppm, 5~45℃, 1.0~3.5Kgf/cm2
Pre-treatment
10’’PP filter*1+10’’Activated carbon *2
RO unit
100GPD RO membrane*1
Subsequent unit
Deion purification column*1
Pure Water Quality
●Soluble organic matter: Rejection rate>99% (molecular weight>100)
●Particle: Rejection rate>99%;
●Microbe: Rejection rate>99%
●Salt rejection rate:>99%;
●TDS (total solids solubility): RO water:5~10 ppm;
●Resistivity: 7.0~10.0 MΩ·cm;
●PM (particulate matter) (>0.22μm): <1/ml;
●Conductivity: 0.143~0.100 μs/cm;
●Microbe/Germ: <1 CFU/ml
Water Quality Monitor
TDS (Total Dissolved Solids) meter
Consumption
48W
200W
Power Supply
AC220±10%, 50/60Hz; 110±10%,60Hz
Standard Configuration
Main body (Include 1 set of cartridges)+TDS meter
External Size (W*D*H)
394*390*502mm
325*403*650mm
Package Size (W*D*H)
531*551*621mm
391*471*1176mm & 700*300*250mm